KUULSUSED JA POPKULTUUR

Milline tähendus on tänapäeva kuulsustel ja popkultuuri staaridel? Kas praegune kollektiivne ettekujutus sarnaneb vanaaegse ettekujutusega jumalatest ja jumalannadest?

Tõepoolest, kuulsuste kultuuri roll on kanda inimeste kollektiivse mütoloogia vajadust. Popkultuuril on püha tähendus ja sellest on vaimset kasu vaid siis, kui seda kasutatakse oma elus selguse ja võimu tagasi haaramiseks. Kuulsuste kultuuris on määravaks globaalse kultuuri arendamine. Te olete kindlasti märganud, et kogu maailma erinevate kultuuride mütoloogiate komponendid on sarnased. Levinud arhetüübid – kangelane; ema; autoriteet; kelm on olemas kõikides kultuurides.

Iga inimese geneetilisse liini planeedil Maa on sisse kodeeritud jagatud mütoloogia. Kuna inimdraama koosneb sarnastest koostisosadest, siis sõltumata igaühe individuaalsest ainulaadsest loost eksisteerib sarnane lugu kõigis. Seetõttu te vajategi kollektiivset mütoloogiat, mis aitab sotti saada iseenda elust ja mis annab märku, kuhu igaüks inimesena inimkonna suures pildis sobitub. Nii nagu iidsetel tsivilisatsioonidel olid mütoloogilised lood, on mütoloogilised lood ka tänapäeva tsivilisatsioonidel. Lood rulluvad lahti pidevalt. Kollektiivne mütoloogia rullub lahti kõigile teada ja tuntud tegelaste kaudu ning kõige ilmsemad kujud ja lood omandavad mütoloogilise tähenduse.

Tänapäeva kuulsuste kultuur eksisteerib mitte seetõttu, et mõni kuulsus elab mütoloogilist süžeed rohkem välja kui tavaline inimene, vaid seetõttu, et omistades neile tõeliselt müütilised tunnused ja omadused, surute teie neile mütoloogilisi süžeesid peale. Jälgides tõuse ja mõõnasid kuulsuste eludes, püüate te lahti mõtestada endagi elu ning see on mütoloogia eesmärk olnud alati. Kuulusteks kehastunud inimesed järgivad mütoloogilist süžeed paljuski sarnaselt teiega. Samad katsumused ja väljakutsed; võidud ja kaotused; vahel üksinda ja vahel seotud. Isikliku draama kaudu panete te oma draama vaatenurga pitseri ka kuulsustele, sest nemad väljendavad teie jaoks kollektiivse tasandi asjadest arusaamise viisi. 

Kuidas saaksime kuulsuste kultuuri kõige paremini kasutada oma elu parandamiseks, ilma et see meid õnneliku elamise teelt kõrvale tõmbaks?

See on väga oluline teema, millega tegeleda. Praegust kuulsuste kultuuri teostab meediamasin, mis on üles ehitatud teie aja haaramiseks ja teile asjade müümiseks. Iga ajakiri; iga saade televisioonis ja raadios tahab teile midagi müüa ja nii te oma raha neile kulutate ja ära annategi. Kuulsuste kultuurile kaasa elades; ajakirju lugedes ja telesaateid vaadates ning selle peale mitte mõeldes, võite te oma isiklikus elus täieliku osalemise asemel raisata väga palju aega sellele, et üritate oma meeles läbi elada kuulsuste ettekujuteldavaid elusid. Parim viis kuulsuste kultuuri kasutamiseks on sama, mis kõikide mütoloogiate puhul. Nagu kõike siin maailmas, saab ka kuulsuste kultuuri kasutada nii uimastina, mis teid oma jõust eemale tõmbab, kui ka püha tööriistana, mis teid sügavama elutarkuseni juhib. Ohjade haaramine ja popkultuuris väljenduva mütoloogia kasutamise otsus sõltub igast inimesest endast.

Kui tunnete tugevat tõmmet mõne kuulsuse loo süžee suhtes, muutuge tähelepanelikuks. Loo ainsaks kasuteguriks on fookuse endale tagasi suunamine ja endalt küsimuste küsimine – Mis tundeid see teis tekitab? Mida see teile meenutab? Kellega te ennast samastate? Mis reaktsioone need tegelased teis tekitavad? Tunnistage endale ja teadvustage, et loos, kus näiteks kuulus paar saab lapse, ei tähenda nende inimeste lapsevanemaks saamine teile mitte midagi. See, et info lapseootel paarist teis midagi puudutab, on teie jaoks tähtis märguanne. Selles on midagi, mis teie tähelepanu endale tõmbab. Ja nii küsigegi endalt, mis asi see on ja kuidas see teisse ja teie ellu puutub.

Pidage meeles, et tegemist on müütidega. Samal moel nagu aitasid Antiik-Kreeka jumalate-jumalannade müüdid kreeklasi, aitavad need lood tähenduste leidmisel ka teid. Tolleaegsed lood ei rääkinud tõelistest inimestest ning ka praegused kuulsuste lood ei räägi tõelistest inimestest. Ajakirjadest loetu ei räägi tõelistest inimestest. See on kollektiivse mütoloogia peegeldus, mis on üles ehitatud nii, et liigutaks teie sügavaimat poolt. Teie tähelapanu nad püüavad, aga kasu on teil neist ainult siis, kui pöörate nad enda suunas tagasi ning teete endale selgeks, mis teid nende müütidega seob. 

____________________________________________________

Sõnumi kanaldas Jen Eramith, MA, www.AkashicTransformations.net Tõlkis Anu Rumessen, www.valgusekoda.ee

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga